Site içi arama:

 

Hizmetlerimiz
Doktorlarımız
Bilgi
Anlaşmalı Kurumlar
Anasayfa
İletişim
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Forum
Bültenler
Üyelik
Online Destek
Sıkça Sorulan Sorular
Kontakt lensler Retina
Kornea Şaşılık
• Muayene Üveit
Diğer Sorularınız...
  Muayene Sıklığı  
» Normal göz muayenesi hangi aralıklarla yapılmalıdır?
Gözünde hiçbir şikayeti ve sıkıntısı olmayan veya hastalık belirtisi olmayan, sağlıklı kimselerde aşağıdaki peryodlarla muayene gereklidir:
1- Bebeklik dönemi:
a- Bebekleri ilk doğduğunda: Doğum travmasının hasarının tesbiti için
b- 2-3 yaş arasında kırılma kusurunun (gözlük ihtiyacının) belirlenmesi ve göz tembelliği olup olmadığının ortaya çıkarılması için
Eğer bebekte kayma şüphesi varsa, ilk ortaya çıktığında müracat edilmelidir.
2- Çocukluk dönemi:
a- Okul öncesi
b- Miyop ve Hipermetrop' un ortaya çıkma dönemi olan 10-12 yaş civarında (ortaokula başlarken)
c- 18-20 yaş aralığında: Kırılma kusurunun ilerlemesinin durduğunun tesbiti ve gerekirse Ekzimer Lazer' e uygunluğunun tesbiti için
3- Erişkin dönemi:
a- 20-40 yaş arasında gözlüğü olan kimselerin kontrolleri ortalama 2-3 yıl ara ile yapılabilir. Gözlük kullanmayan kimselerin, bu dönemde 1-2 ya da iki defa muayene olmaları yeterlidir.
b- 40 yaş civarında yakın okuma gözlüğü, göz tansiyonu (glokom) ve gözdibi taraması yönünden mutlaka değerlendirilmelidir.
c- 40-60 yaş aralığında 3-5 yıl aralıklarla kontrol yeterlidir. Özellikle yakın gözlüklerinde 3-4 yılda bir değişiklik gerekebilir.
» Normal görme nasıl gelişir?
Yenidoğanlar görebilirler ve ilk aylar içerisinde gözlerini kullandıkça görmeleri gelişir. Erken çocukluk yıllarında görme sistemi hızla değişir ve görme gelişmesi devam eder. Bir çocuk gözlerini normal olarak kullanamazsa görme uygun şekilde gelişemediği gibi azalabilir de. Dokuz yaşından sonra görme sistemi genellikle tam gelişmiş olur ve daha sonra pek fazla değişemez. Normal görme için heriki gözde eşit görme olması şarttır. Sadece tek gözde normal görmesi olan kişiler pekçok işe giremezler. Eğer bir göz hayatın ileriki dönemlerinde kaza veya hastalık gibi bir nedenle kaybedilecek olursa diğer gözün normal olması gerekir. En az bir gözde normal görüş yoksa kişi görsel zorluk içerisinde demektir. Tüm bu nedenler itibariyle göz tembelliğinin mümkün olduğunca erken dönemde tespit edilip tedavisi şarttır.
» Görme ne zaman test edilmelidir?
Tüm çocukların görmelerinin dört yaşından önce tespit edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu işlem aile hekimi, çocuk veya göz doktoru tarafından yapılabilir. Çoğu doktor çocuğun tıbbi muayenesinin bir parçası olarak görmesine bakar. Herhangi bir problemden şüphelendiği takdirde göz doktoruna sevk edebilir. Yeni tekniklerle bebek ve küçük çocuklarda görme testi kolaylaşmıştır. Ailede herhangi bir şaşılık, çocukluk dönemine ait katarakt veya ciddi göz hastalığı hikayesi varsa göz hekimi çocuğun görmesine 3 yaşından önce bile bakabilir.