Site içi arama:

 

Hizmetlerimiz
Doktorlarımız
Anasayfa
Anlaşmalı Kurumlar
Sorularınız
İletişim
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Forum
Bültenler
Üyelik
Online Destek
Bilgi
Alerjik göz hastalıkları Glokom
• Aşı- Hastalıklardan korunmak için aşı Gözyaşı sistemi bozuklukları
Az görme Güneş ve göz sağlığı
Check-up Horlama
Çocuk göz sağlığı Katarakt
  Hastalıklardan Korunmak İçin Aşı  
Virüs, bakteri, mantar, parazit gibi değişik isimlerle andığımız mikroplarla dolu bir ortamda insanın yaşamasını sağlayan ve bu zararlı etkenlere karşı koyan vücudun savunma sistemine bağışıklık sistemi denmektedir. Ancak bağışıklık sisteminin alt edemediği veya geç ya da anormal cevaplar oluşturduğu bazı hastalıklar mevcut olup bunlardan korunulamadığı takdirde sakatlık, zeka geriliği ve hatta ölüm gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Hastalıklardan korunmak için önerilen birçok yol olmasına karşın en etkin, en güvenilir ve en ucuz yöntem kişilerin aşılanmasıdır.
İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların hastalık yapma kudretlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkisinin ortadan kaldırılarak sağlam kişilere verilmesi için geliştirilen biyolojik maddelere aşı denilmektedir.
Çocukluk döneminde en sık görülen hastalıklar olan Hepatit B, verem, difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci, menenjit, kabakulak, kızamık ve kızamıkçık hastalıkları ile bunlara bağlı ölüm ve sakatlıkların engellenebilmesi için, çocukların yaşamlarının ilk aylarından itibaren aşılanmaları gerekmektedir.
Erişkinlerde de yine Hepatit B, verem, difteri, tetanoz, menenjit ve grip gibi hastalıklara karşı aşılama yapılmaktadır.